Uşak Belediye Başkanı: Nurullah Cahan

Uşak Belediye Başkanı: Nurullah Cahan

Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

1973 yılında Uşak’ın Karaağaç Mahallesi’nde doğdum. İlköğrenimimi Uşak Ergenekon İlköğretim Okulu’nda, orta ve lise öğrenimimi ise Uşak İmam Hatip Lisesi’nde okudum. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Uşak’ta avukat olarak çalışmaya başladım ve bu dönemde eşim Halime Hanım ile tanışıp evlendim. Siyasi hayatıma 2001 yılında Ak Parti Uşak Merkez İlçe Gençlik Kolları’nın kurucu başkanı olarak başladım. 2004 yılında belediye meclisine girdim ve 2009 yılında bu başarımı yeniledim. Belediyede Plan-Bütçe Komisyonu Başkanlığı ve Hukuk Komisyonu başkanlığında da bulunduktan sonra 2014 yılındaki yerel seçimlerde Belediye Başkanı seçildim.
Uşak, denilince akla bir Karun hazineleri bir de meşhur tarhanası geliyor. Sizden Uşak’ın güzellikleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Uşak şehri geçmişten günümüze Ege’nin parlayan yıldızı ve bir kültür beşiğidir. Bahsettiğiniz tarihin antik dönemlerinden kalma Karun hazinelerini büyük uğraşlar sonucunda geri getirdik. Dünyaca ünlü Uşak halılarımız da şehrimizin en önemli güzelliklerindendir. Kurduğumuz dokuma evinde bu tarihi zenginliğimizi usulüne uygun olarak dokumaya devam etmekteyiz.

Şehrimiz aynı zamanda tarihi ve doğal miraslar yönünden de çok zengin bir şehirdir. Kültür turizmine ilgi duyan ziyaretçilerimiz için doğal bir çekim merkezidir. Örnek olarak, şehir merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Ulubey İlçesi’nin Sülümenli Köyü sınırları içerisinde yer alan Blaundus Antik kenti verilebilir. Bu antik mekân aynı zamanda birinci dereceden sit alanı olarak da tescillenmiştir. Şehrin kuruluşu Büyük İskender’in Anadolu Seferi’ne kadar gitmektedir.

Tarhanamız ise şehrimizin en çok değer verdiğimiz ürünlerinden birisi. Hazırlanma süreci bile büyük bir merasimdir. Türküler ve maniler eşliğinde yapılır. Kış öncesi, Murat Dağı eteklerindeki Yörük köylerinde imece usulü ile hazırlanır. Bu derecede değer verdiğimiz ve özendiğimiz tarhanamızı daha iyi tanıtabilmek için yakın zamanda bir komisyon kurma kararı aldık. İnşallah bundan sonraki çalışmalarımızla tarhanamızın hak ettiği değeri bulmasına vesile olacağız.

Kentsel dönüşümle Uşak’ın çehresi son 4 yılda çok değişti. Okuyucularımıza Uşak’ta gerçekleştirilen dev kentsel dönüşümü anlatır mısınız?

Uşak’ta gerçekleştirmiş olduğumuz kentsel dönüşüm projesi Türkiye’de sanayiden konut ve ticari alana dönüşümün sağlandığı ilk “kentsel yenileme” projesidir. Bu projeye başlarken amacımız şehir merkezimizdeki sıkışıklığı ve yığılmayı azaltırken aynı zamanda Türkiye’ye de güzel bir örnek oluşturmaktı. Projeyi 450 milyon liralık bir yatırım ile vatandaşımızın hizmetine sunduk. Yatay mimarisi, sosyal ve kültürel yapılarıyla bu dev yatırım sonucunda Uşak’a 1051 konut ve 953 iş yeri kazandırdık.

Kentsel dönüşüm ile 250 kilometre asfalt serimi, 300 bin metrekare taş parke, 150 bin metre bordür, 65 bin metre kanalizasyon döşeme, 18 bin metre yağmur suyu ve 114 bin metre içme suyu hattı döşeme çalışmaları yaparak kentte yetersiz kalan yol, asfalt, kanalizasyon ve kaldırım yenilemelerinde rekora imza attık. Şehir içi trafiği en aza indiren Kuzey ve Güney Çevre yolları 18 km’lik duble yol ve modern aydınlatmasıyla halkımızın hizmetine sunuldu. Kent merkezi ile Uşak Üniversitesi arasında yapılan 8 kilometrelik bisiklet yolu projesi tamamlandı. Yol çizgileriyle ve aydınlatmalarıyla özellikle spor severler için yeni bir rota oldu.

Türkiye’nin en başarılı belediyesi olarak, kentsel dönüşüm alanında ilk olmanın ve en çok yatırım alan illerden biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Uzun yıllardır siyasetin içindesiniz, 2014 yılından bu yana da belediye başkanlığı görevini yürütüyorsunuz. 4 yıl içinde gerçekleştirdiğiniz projelerden hangisi sizin için çok önemli, neden?

Tüm projelerimizi kentteki önemli ihtiyaçlara cevap vermesi amacıyla hazırlıyor ve uyguluyoruz. Bütçe olarak çok daha makul olan yatırımlar dahi bizler için çok değerli. Ayrıca, her projemiz görev alan birçok arkadaşımızın olağanüstü gayretleriyle gerçekleşiyor. Diğer taraftan, hem maddi hem de manevi değeri bakımından bir projeyi öne çıkarmak gerekirse Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da tam destek verdiği “Kent Park” projemizi buna örnek olarak gösterebiliriz. Bu projemizin amacı, Uşak’a yeni bir kent meydanı armağan etmek, vatandaşımızın hak ettiği temiz havayı ve sosyal ortamı şehrin merkezinde sağlamaktır. 110 bin m2 alanda; kapalı otoparkları, sosyal donatıları ve tabi ki de yeşil alanlarıyla, Uşak için yaptığımız en büyük projemiz olacak.

Hemen arkasından ise ‘Uşak Kentsel Dönüşüm Projesi’ni sıralayabiliriz. Türkiye’nin öncü kentsel dönüşüm projelerinden olan bu projemizde artık son aşamaya gelindiğini söyleyebiliriz.

Yerel yönetimde en çok sıkıntıya düştüğünüz konu nedir?

Biz şehrimizde izlediğimiz yönetim politikasını halkımızla istişare üzerine kurduk. Rotamızı vatandaşlarımızla birlikte çizdiğimiz, önemli sorunlara yanıt verdiğimiz yönetim sistemimizde çok büyük problemler yaşamıyoruz. Ancak problemimiz diyebileceğimiz husus, birikmiş sorunlara kısa sürede yanıt verilmesi gerektiğidir. Bu noktada da 302 iş makinemizle, alanında uzman tüm personelimizin sarf ettiği fazla mesai ile şehrimizi çok daha iyi bir noktaya getiriyoruz. Temel prensibimiz, sorunlara bağlı kalmak değil,  sorunları birer birer aşmaktır.

Bir özeleştiri yapmanız gerekirse, yapmak isteyip de yapamadığınız bir çalışma oldu mu? 4 yıllık çalışmada eksik kaldığınızı düşündüğünüz bir alan var mı?

2014 yerel seçimlerinden bu yana, alt yapıdan üst yapıya, kültür ve sanattan spora her alanda şehrimizin gözle görülür şekilde değişimini sağladık. Bizler günü kurtaracak değil, gelecek vizyonumuzu yansıtacak projelere imza atmak adına titiz ve mesaisiz çalışmayı temel aldık. Büyük projelerle, kentin birikmiş sorunlarına çözüm getirmek için harcadığımız yoğun çalışma sürüyor. Her şey adım adım. Yapılan her yatırım bir diğer ihtiyacı doğurur. Bu noktada yapamadığımız demek yerine, yapacağımız önemli projelerimiz olduğunu belirtmek daha doğru olur. Uşak kavuştuğu modern yüzüyle, örnek projeleriyle isminden artık sıkça söz ettiren, markalaşan bir şehir haline geldi. Ve hayata geçireceğimiz Macera Park gibi çalışmalarla değerine daha da değer katacak. Her alanda atılımlarımız, hizmetlerimiz sürecek.

2018 için dilek ve beklentilerinizi alabilir miyiz?

Birlik, beraberlik ve dayanışma kültürü üzerine inşa edilmiş, sağlık ve huzurun eksik olmadığı bir yıl diliyorum. Uşak Belediyesi olarak yeni hedeflerin, yeni çalışmaların başlangıcı olan bir hizmet yılına daha adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şimdiye kadar olduğu gibi, halkımızın destekleriyle, kadim medeniyetlerin, aşıkların ve Yörüklerin şehri Uşak’a değer katmaya devam edeceğiz.