Samsun 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu Belediye Türk Dergisi'ne Anlattı!

Samsun 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu Belediye Türk Dergisi'ne Anlattı!

Tarihi Ahşap Cami Restorasyon Çalışmaları
Tarihi Çivisiz Ahşap Camii, tavandan zemine, duvardaki süslemelerden çevre düzenlemesine kadar büyük bir titizlikle ele alınıp aslına uygun bir şekilde restore edilerek, ibadete açılması planlanıyor. Ahşap Camii restorasyon projesi çalışmaları başladı.

 


 
 Çocuk Trafik Eğitim Pisti
İlçemiz Yukarı Engiz Mahallesi sınırları içerisinde bulunan eski mezbahane alanında ‘Çocuk Trafik Eğitim ’projemizi İçişleri Bakanlığımızdan destek sağlayarak hayata geçirdik. Çocuk Trafik Eğitim Pisti inşaat çalışmalarımızın %90 ‘i tamamlandı. İnşaat çalışmalarımız hızla devam ediyor.

 

Dere Kenarı Peyzaj Projesi
İlçe merkezinden Kumcağız sahiline kadar Engiz deresi kenarından devam eden Dere Kenarı Peyzaj Projemizi hazırladık, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığımıza hibe başvurusunda bulunduk.  İhalesi gerçekleştikten sonra kısa sürede inşaat çalışmalarına başlanacaktır.

Engiz Deresi Köprü Çalışmaları
DSİ tarafından ilçemizde bulunan Engiz deresi üzerinde 3 adet araç, 1 adet yaya köprüsü yapımı için çalışmalar devam ediyor.

İlçe Jandarma Yeni Hizmet Binası
İlçe Jandarma Komutanlığı Yeni Hizmet Binası için görüşmeler devam ediyor.

Kültür Merkezi
İçerisinde konferans salonu, halk eğitim salonları, kütüphane ve çok amaçlı salonun bulunduğu Kültür Merkezi inşaaat çalışmamız müteahhit firmanın işi feshi etmesinden dolayı %30 seviyesinde durmuştu. Yeniden ihalesi gerçekleşen kültür merkezi inşaat çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

Sıfır Atık Projesi
Sıfır Atık Projesi kapsamında tüm sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Belediyemize 13 Şubat 2020 itibarıyla ‘Sıfır Atık Belgesi’ verilmiştir.
2019 yılında, 340 ton kâğıt, 250 ton plastik atık, 91 ton cam atık, 15 ton metal atık,2020 yılında, 256 ton kâğıt, 222 ton plastik, 89 ton cam, 180 ton metal atık,2021 yılında, 416 ton kâğıt, 212 ton plastik, 21 ton cam, 79 ton metal atık toplanmıştır.
Ayrıca;
2021 yılında İlçemiz geneli için Sıfır Atık Projesi hazırlanarak Bakanlığımıza Proje Dosyası sunumu yapılmıştır. 2021 Fiyatları ile 8. 162.756,36 TL lik proje başvurusu onaylanmıştır. Yine aynı yılın sonunda 500.000,00 TL’lik ön hibe onayı gelmiştir. Bu kapsamda Ekipman alımı için çalışmalar devam etmektedir.
 


 

TEKNOFEST
Teknofest  Karadeniz 30 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olup, Teknofest 2022 Savaşan İha yarışması ise ilçemiz Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsünde “15-21 Ağustos” tarihlerinde yapılacak.

19 MAYIS TOKİ  
İlçemiz Yeşilova Mahallesinde başlayan ve dar gelirli vatandaşlarımız için TOKİ Başkanlığı tarafından 100 bin sosyal konut projesi kapsamında 297 konut, cami ve çevre düzenleme işi için gerçekleştirilen ihale ile yüklenici firma çalışmalara başladı. Çalışmalar hızla devam ediyor.


 
Nebiyan Doğa Festivali
Karadeniz’in terası olan Nebiyan Dağımızda 2019 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz bir festival düzenledik. Birbirinden farklı etkinliklerin bir arada bulunduğu ve 3 gün süren festivalimizde yaklaşık 20 bin vatandaşımızı ağırladık.
2022 yılında Nebiyan Doğa Festivalimizi 9-10-11 Eylül tarihlerinde gerçekleştireceğiz.


 
Sosyal Etkinliklerimiz

19 Mayıs belediyesi olarak bisiklet gezisi, sünnet şöleni etkinliklerimizi her yıl düzenli olarak sürdürdük. Çocuk kitap günleri, zekâ geliştirici ahşap akıl ve strateji geliştirici oyunları el sanatları sergisi ve tiyatro gösterilerini de unutmadık.2019 yılında ise sosyal etkinliklerimize Nebiyan doğa festivalini etkinliğini ekleyerek bu etkinliğimizi büyük bir katılım ile gerçekleştirdik.
Ancak Corona virüs sebebiyle bu etkinliklerimize ara verirken; sosyal etkinlerimize şöyle devam ettik.
Yüzyüze eğitimin belirli aralıklarla başladığı dönemlerde okula giden öğrencilerimize covid-19 dan korunma kurallarını anlatan broşürler, el dezenfektanları ve maske dağıtımı yaptık.
Pandemi döneminde okullarından uzak kalan öğrencilerimiz okulların açılması ile ziyaret edilerek, öğrencilerimize kitap ve kırtasiye setleri dağıttık.
Bilgi evi sayesinde pandemi süreci boyunca öğrencilerimizin bilgisayar, internet ve kütüphane bölümünden yararlanmalarını sağladık.
Resmi bayramlarda ilçemizdeki öğrencileri kapsayan yarışmalar düzenleyerek bisiklet tablet gibi ödüller öğrencilerimize hediye ettik.
İlçemizde eğitim gören ihtiyaç sahibi 400 öğrencimize tablet hediye ettik.
Yeni doğan bebeklere ait ihtiyaçların giderilmesine katkı sağlamak amacıyla  bebek  sahibi olan ailelere içinde bir çok ürünün bulunduğu “Hoş geldin bebek seti” hediye ettik.
Sokak hayvanlarını yalnız bırakmadık.21 Adet Köpek Barınma kulübesi, 12 Adet kedi barınma evi, 23 Adet kedi ve köpek beslenme ünitesi yaptık. Ayrıca 3 bin kg mama ise dağıtmıştır.
2022 yılında ise tüm etkinliklerimize devam edeceğiz.

 

Teknofest 2022 Savaşan İha Yarışması 15-21 Ağustos 2022 tarihinde Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsünde yapılacak.

2 Bin Fidanı Toprakla Buluşturduk
2019 yılından günümüze kadar ilçemizde 2 bin fidanı toprakla buluşturarak, geleceğe nefes olduk.
 


19 Mayıs Barajı
Çeyrek asırlık bir hikâyesi olan 19 Mayıs Barajımızın temelini 14 Mart 20214 tarihinde attık. Temelden yüksekliği 90 metre, göl hacmi 43,44 hm3,gölalanı 1,47 m2 olan 19 Mayıs Barajında yıllık 38 hm3 içme suyu temini sağlanmaktadır.


 
19 Mayıs Devlet Hastanesi
Toplam 40 yatak kapasite ve modern mimari yapıya sahip olan devlet hastanemiz güçlü alt yapı ve teknolojik imkânlarla donatılarak, vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu.

19 Mayıs İçme Suyu Arıtma Tesisi
Toplam 51 km’lik isale hattı çalışması ile günlük kapasitesi 100.000 m3 olan arıtma tesisi,19 Mayıs, Bafra ilçeleri ve 69 mahallenin içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır.

Beton Yollar
Özellikle kırsal mahallerimizde gerçekleştirdiğimiz beton yol çalışmalarımız devam ediyor.

Bilgi Evi
İlçemiz Kadınlar Kültür Merkezimizde bilgi evi oluşturduk. İçerisinde kütüphane, bilgisayar odası ve çocuk oyun alanının oluşturduğu bilgi evimiz uzaktan eğitimde EBA destek noktası olarak hizmet vermektedir.
 


 

Cami ve Okullarımızda Çevre Düzenleme Çalışmaları
İlçemizdeki cami ve okullarımızın çevre düzenleme işlerini gerçekleştiriyoruz.

Çocuk Oyun Parkları
Birçok mahallemizde Çocuk oyun parkları yaparak, halkımızın hizmetine sunduk. Çocuk oyun parkları çalışmalarımıza devam ediyoruz.
 


Dereköy Kır Düğün Salonu
Dereköy Mahallemizde yaklaşık 1.000 m2 alan üzerine kurduğumuz kır düğün salonumuzu 2019 yılında hizmete açtık.

Doğalgaz çalışmaları
Türkiye’de bir ilki başararak, devlete bire kuruş bile maliyet getirmeden ilçeye sponsor firma ile doğalgaz getiren tek belediye olduk.2016 yılından itibaren ilçede devam eden çalışmalarla  %80 seviyesine ulaşan doğalgaz kullanımı kısa sürede %100 seviyesine ulaştırmak istiyoruz.
 


E-Belediye Hizmeti
Online ödemeleriniz için E-belediye hizmeti başladı.www.19mayis.bel.tr web sitesi üzerinden e-belediye uygulamaları kapsamında online belediyeciliği başlattık.

Köy Konakları
Her mahalleye köy konağı projemizi hayata geçirdik. Bu kapsamda Mimar Sinan Mahallesi, Çandır Mahallesi, Çetirlipınar Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Yükseliş Mahallesi köy konaklarımızı faaliyete geçirdik.Çiftlik Mahallesi köy konağı çalışmalarımız ise devam etmektedir.
 


Okullara Halı Saha ve Spor Kompleks  Çalışmaları
Atatürk İlköğretim Okulu ve 19 Mayıs Anadolu Lisesi, Şehit Hüseyin Aydın İlk ve Orta Okulu, Yörükler İlk ve Orta Okulu bahçelerine halı saha ve spor kompleksi çalışmalarımızı tamamladık.

Örnek Sokaklar
2019 yılından itibaren her yıl merkez mahallelerimiz başta olmak üzere örnek sokak çalışmalarımıza başladık. Bu kapsamda alt yapı problemi olmayan, Pazar Mahallesi, Mustafa Engiz Sokak, Dağıstanlı Sokak, Lise Sokak, Bahtiyar Sokak’ta çalışmalarımızı tamamlandık.Örnek sokak uygulama çalışmalarımız devam ediyor.
 
 Parke Yollar
Altyapı problemi olmayan yollarımızda, 2019 yılında 20 bin m2, 2020 yılında  32 bin m2, 2021 yılında 50 m2 parke, yol kaldırım çalışması yaptık.Parke yol çalışmalarımız devam etmektedir.
 
Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü
18 Mayıs 2018 tarihinde Samsun'da kurulan ikinci devlet üniversitesi olan Samsun Üniversitemizin Ballıca Kampüsü yeni bölümler ile gelişmeye devam ediyor;
*Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinde, ‘’ Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uçak Bakım ve Onarım ’’
* Mühendislik Fakültesinde ‘’Makine Mühendisliği, Elektrik- Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği’’
*Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde, ‘’ Mimarlık,  İç Mimarlık ve Çevre Tasarım,  Endüstriyel Tasarım ’’  
*Sivil Havacılık Yüksek Okulunda, ‘’ Havacılık Yönetimi,  Pilotaj,  Hava Trafik Kontrol’’
*Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda,’’ Raylı Sistem Teknolojileri,  Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri,  Uçak Teknolojisi, Uçuş Harekat Yöneticiliği’’ Bölümleri bulunmaktadır.
Ballıca Kampüsümüzde ayrıca Samsun Üniversitesi Uçuş Akademisi ile Pilot Eğitimi verilmekte ve Kampüs içerisinde 400 kişilik Öğrenci Yurdu bulunmaktadır.

19 Mayıs Şehitlik
İlçemiz merkez mezarlığında bulunan şehitliğimizi yeniledik.


 
Şehit Furkan Doğan Parkı Tenis Kortu
İlçemizde spor alt yapı tesislerini güçlendirmeye devam ediyoruz. Şehit Furkan Doğan Parkı Tenis Kortunun üzerini kapatarak yılın 12 ayı boyunca kullanılabilir hale getirdik.
 


Ücretsiz Otopark Alanları

İlçemiz Pazar Mahallesinde trafik yoğunluğu bulunan Fatih Caddesini rahatlatmak adına, eski belediye hizmet binamız arkasında 200 araçlık otopark alanı ve kapalı Pazar yerimiz yanında 150 araçlık yeni ücretsiz otopark alanları oluşturduk.

Yarı Olimpik Yüzme Havuzu
2019 yılında tamamlanan Yarı olimpik yüzme havuzumuzun içerisinde 400m2 ebatında yetişkin havuzu ve 96 m2 ebatında çocuk havuzu, 500 kişilik seyirci kapasitesi, fitness salonu, saunası, mesciti, fuayesi, dinlenme odaları, soyunma odaları, giyinme odaları bulunmaktadır.

Yaşayan Atatürk Halk Kütüphanesi
Çamlıca Mahallesi Köy Konağımızın bir bölümü ‘ Yaşayan Atatürk Halk Kütüphanesi’ne çevirdik.5 bini aşkın kitabın bulunduğu kütüphanemizi 2019 yılında faaliyete geçirdik.


 
Yöresel Ürünler Pazarı (İhale Edildi)
İlçemiz Pazar Mahallesi eski belediye hizmet binası önünde bulunan 500m2 alan üzerine ahşap, yöresel ürünler pazarı yeri inşaat çalışmalarımızı tamamlandık.

Yörükler Düğün Salonu
2020 yılında Yörükler Mahallemize modern bir düğün salonu inşaa ederek halkımızın hizmetine sunduk.