Büyükkarıştıran Belediye Başkanı: Lütfü KARAMAN

Büyükkarıştıran Belediye Başkanı: Lütfü KARAMAN
  • 5 dönemdir Büyükkarıştıran’ın belediye başkanlığı görevini yürütüyorsunuz, size göre 5 dönem önceki Büyükkarıştıran ile şimdiki Büyükkarıştıran arasındaki farklar nelerdir?

Büyükkarıştıran 1986 yılında belediye olmuş genç bir belediye, ben de 1994 yılında başkan olarak seçildim, benden önce 8 yıllık başka bir abimizin belediye başkanlığı var. Bir köyü bir kasaba hüviyetine getirmek, alt ve üst yapılarıyla bugünkü konuma gelmesini sağlamak ciddi bir özveri gerektirdi. 25 senede Türkiye nasıl değiştiyse, Türkiye nerden nereye geldiyse Büyükkarıştıran’da 25 senede büyük yol katetti. Büyükkarıştıran hem sanayi kasabası, hemde Trakya’nın ortasında bir konumda bulunduğundan avantajları ve de dinamikleri çok farklı. Bu avantajlarını da her zaman için kullanabiliyor.

  • Hızlı tren projesinin sizin için önemi nedir?

Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın da yaptığı açıklamasında yer verdiği gibi hızlı tren projesi bizim açımızdan çok önemli. Çünkü  Büyükkarıştıran’da  lojistik ve yük aktarma istasyonları ve depolama alanları oluşturuldu, Organize Sanayi Bölgesi kuruldu, OSB içinde ve dışında 50’ye yakın sanayi kuruluşumuz var. Hızlı tren projesinin, hem Edirne hem Istanbul aksından geçip Büyükkarıştıran’da da istasyonunun olması, gelecek açısından  Büyükkarıştıran’ı üst seviyeye taşıyacaktır.

Halkalı- Edirne arasında yapılacak olan  hızlı tren projesinin Gümrük Sahası Büyükkarıştıran’da yapılacak. Hızlı tren projesinin  hayata geçmesiyle, Büyükkarıştıran yük aktarma istasyonu ve lojistik merkezi olacaktır. Hızlı tren projesiyle, lojistik depolama alanında Trakya’da önemli bir gelişim yeri olacak. Büyükkarıştıran’ın önemi bir kat daha artacaktır.Muratlı-Tekirdağ yolunun sağ tarafındaki alanlar lojistik depolama alanları olarak planlanmıştır. Büyükkarıştıran’da  Islah Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmuş olması ve gelecekte hızlı tren projesinin hayata geçmesiyle kasabamız ve çevresinde var olan sanayi daha da gelişecektir. Bu durum  bir çok kişiye istihdam olanağı sağlayacak, beraberinde  nüfus artışı gerçekleşecektir.

  • Büyükkarıştıran halkının geçim kaynağı sanayidir desek yanılmış olmayız sanırım…Birde bu bölgede hayvancılık ne durumda?

Hayvancılık Trakya Bölgesi’nde önemli lakin Büyükkarıştıran üzerinde hayvancılığın tarım alanındaki önemi biraz daha azalmış durumda, yüzdesel olarak baktığınız zaman halkın büyük çoğunluğu sanayi kuruluşlarından geçimini sağlıyor. Ergene Havzası’nda sanayinin yanısıra; buğday, ayçiçeği, arpa, kanola üretimi de yapılıyor.

  • Türkiye geneline vurduğumuz zaman Büyükkarıştıran’da  işsizlik oranı nedir?

Kişi başına düşen gelir ve gelişmişlik açısından  Büyükkarıştıran’da işsizlik söz konusu değil.

  • Büyükkarıştıran yeşil alan açısından zengin bir beldemiz bu konuda neler söylemek istersiniz?

1000 m²’den 70 bin m²’ye  kadar olan küçük beldemizde yaklaşık 25 tane  parkımız var. Bu konuda gereken yeterliliğe sahibiz.

Doğa ve yeşilin insana verdiği huzur çok başka. Dolayısıyla bu alanda belediye olarak her zaman hassas olup, halkımıza öncülük ederek, yeşile ve doğaya önem verdik. 70 dönüm alana kurduğumuz Gençlik Parkının yanısıra, Atatürk Parkı, Kuleler Parkı, Tavşanlı Park, Nahiye Parkı vb. büyük parklar ve  çocuk parkları ile toplam 25 adet parka sahibiz. Halkımıza evlerinden çıkıp, nefeslenecekleri, huzur bulacakları, yeşil ve doğayla iç içe olacakları ortamlar yarattık. 

Büyükkarıştıran bölgede jeopolitik öneme sahip, çok hızlı büyüyen ve gelişen önemli bir beldedir. İlçe olmakla sağlanacak avantajlarla Büyükkarıştıran beldemiz, daha hızlı gelişecek ve bu durumdan da hem Büyükkarıştıran halkı, hem de bölge fayda sağlamış olacaktır. 

  • İktidar partisine bağlı bir belediyesiniz, bunun avantajlarını görüyorsunuz değil mi? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

İktidar partisine mensup olmanın birçok avantajı var.Belediyelerin ihtiyaçları bitmez, bundan dolayı iktidar partisinden de beklentilerde her zaman fazladır.  Bizler de beklentideyiz ama bizim beklediğimiz en büyük şey beldemizin ilçe olmasıdır.

  • Kırklareli sınırlarında kendinizi nerede görüyorsunuz? 

Kırklareli veya Lüleburgaz sınırlarından baktığınızda Büyükkarıştıran daha büyük ve daha gelişmiş bir belde. Lüleburgaz, Çorlu, Tekirdağ üçgeninde de hem konum hem gelişmişlik hem de yeterlilik anlamında ilçe olmayı kaldıracak kapasiteye sahip.

  • Sınırları içinde organize sanayi bölgelerinin olduğu beldelerimizin kültür-sanat faaliyetlerinin de fazla olduğu dikkatimizi çekiyor…

Belediye bünyesinde de her ay festivallerimiz, tiyatro oyunlarımız ve birçok sanatsal faaliyetlerimiz oluyor ama bunların tabiiki geliştirilmesi lazım. Varolan kültür binamızı kültür tesisi  yaparak sosyal faaliyetlere, sanatsal çalışmalara daha çok önem vereceğiz, bu asıl hedeflerimizdendir.

Büyükkarıştıran’ın tanıtılmasını da sağlayan kültürel etkinlikler her yıl düzenli olarak  yapılmaktadır.Günümüzde  ilki 2007 yılında gerçekleştirilen ve halen devam ettirilen Gençlik ve Kültür Etkinlikleri Festivali yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerin de katılımlarıyla gerçekleşmektedir. 

Kasabamızda da  her yıl 19 Mayıs’a denk gelen haftada hem 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlanmakta hem de festival düzenlenmektedir. Festival kapsamında halı saha turnuvaları, trap atışları, tiyatro ve halk oyunları, konserler, çocuk oyun gruplarının gösterileri ve resmi geçit törenleri, okul öğrencilerinin bando gösterileri gerçekleştirilmektedir.Yurt dışından gelen misafir öğrencilerin de folklor gösterileri ve koro eşliğinde seslendirdikleri kendi etnik gösterileri de festivalimiz içerisinde yer alır.Düzenlenen konserler halkımızın her kesimine hitap etmektedir. Türkiye’de ses getiren ve tanınan birçok ünlü ses sanatçısı konserlerimizde sahne almıştır. Konser etkinliklerimiz kasabamız Çamlık alanında gerçekleştirilmektedir. Ayrıca çevre yerleşim yerlerinden de pek çok kişinin izleyici olarak gelmesiyle binlerce kişiye bu alanda hitap edilmektedir.

Gençleri hem spora teşvik etmek hem de eğlenmelerini sağlamak adına düzenlenen halı saha turnuvaları ve trap atışları yarışmaları yapılmaktadır. Her iki turnuva sonunda başarılı olanlara ödüller ve kupalar verilmektedir.Yurt dışından gelen misafirlerimize Büyükkarıştıran’ın güzelliklerini tanıtmak ve burada iyi vakit geçirmelerini sağlamak için, kasaba halkımız da oldukça misafirperver davranmaktadır.

  • Belediye bütçesinden ciddi kaynaklar ortaya koyduğunuzu söyleyebilir miyiz?

Bahsettiğim tüm projeleri belediye bütçesinden yaptık. Herhangi bir yerden gelirimiz yok, tamamiyle öz kaynaklarımızı kullandık. Özellikle 150’ye yakın iş yerinin mevcut olduğu küçük sanayi sitesini kendi imkanlarımızla projelendirdik ve hizmete açtık. Sonrasında bunların satışını yapıp belirli bir gelir elde ettik. Bu gelirle de diğer alanlardaki hizmetleri gerçekleştirdik. Yani küçük sanayi sitesinden başlayıp diğer hizmetlere zincirleme olarak devam ettik. 

  • Başkanım son olarak şunu sormak istiyorum, Türkiye büyük bir seçimden çıktı ve yönetim şekli değişti; önümüzdeki 7-8 ay içerisinde Türkiye tekrar seçime gidecek, geçirilen bu seçimden halk ne kadar etkilenebilir?

Seçim sonuçlarının önümüzdeki seçimi kesinlikle etkileyeceği kanaatindeyim. Açıkçası yerel yönetim seçiminden önce yapılması da çok isabetli oldu. Güvenilir bir iktidar olduğundan bizlere de pozitif bir ivme kazandıracaktır. Bu sistemin ülkemize faydalı olacağı, ve bizleri ileri götüreceğine inanıyorum.Ak Partili belediyelere halkımız gereken desteği sağlayacaktır. Büyük bir başarıyla sonuçlanan yeni sistemin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.