Ulubey Belediye Başkanı: Ali Rıza Ada

Ulubey Belediye Başkanı: Ali Rıza Ada

Uşak’ın şirin ilçesi Ulubey’in Belediye Başkanı Ali Rıza Ada ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Ali Rıza Ada, 21.05.1968 yılında Ulubey’de doğdu, evli, iki çocuk babası. İlk ve orta tahsilini Ulubey’de tamamladıktan sonra Kütahya Sağlık Meslek Lisesi Radyoloji Bölümünü bitirip 1993’te Kütahya SSK hastanesinde röntgen teknisyeni olarak işe başladı. 1994 – 1996 yılları arası vatani görevini yaptıktan sonra Uşak SSK hastanesinde görev aldı. 13 yıl çalıştıktan sonra belediye başkan adaylığı için istifa etti. Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinden adaylığını koyup belediye başkanı seçildi. 

Sayın Başkanım, Dünyanın en büyük 2. Kanyonu olan Ulubey Kanyonlarını bir de sizden dinlemek isteriz.

75 km uzunluğu ile dünyanın ikinci büyük kanyonu ilçemizdedir. Bugün Ulubey ‘i kanyondan bağımsız olarak düşünmek imkânsızdır. Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar ve tanıtımlar sonucunda kanyon denildiğinde ülkemizde Ulubey Kanyonları ilk akla gelen yerlerden biri olmuştur. Kanyonlarımızın tanıtımı ve turizme kazandırılması amacıyla Çamlık mesire alanımız düzenlenmiş Bungalov evler yapılarak gelen konuklarımızın konaklama ihtiyacı karşılanmaya çalışılmıştır. Ulubey Kaymakamlığımız tarafından cam seyir terası yapılarak kanyonlarımızın tanıtımına önemli katkı sağlanmıştır. Kanyonlarımızda kamp yapabilir ve gününüzü eşsiz doğa manzarasında yürüyüş yaparak keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. Kanyonlar ilçe halkımız için de çok büyük öneme sahiptir. Uzun yıllar ilçe halkı kanyonlarda sebze ve meyve yetiştirerek geçimini sağlamış tarımsal faaliyetlerde bulunmuşlardır. 90’lı yılların başından itibaren kanyonlardan akan deremiz kirlenmiş araziler atıl vaziyette kalmıştır. Ülkemiz ve dünya kültür mirası açısından öneme sahip kanyonlarımızın bir an önce temizlenmesi önem arz etmektedir. 

9 yıldır belediye başkanlığı görevini başarıyla yürütüyorsunuz. Bu süre zarfında Ulubey’de neler değişti?

İlk göreve geldiğimiz günden itibaren Ulubey ‘in modern bir kent görünümünde olması için çalışmalarda bulunmaya özen gösterdik. İlçe halkının nefes aldığı mesire alanımız olan çamlık bölgesinin düzenlemesini yaptık. Yaz aylarında halkımızın tatil ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebilmeleri ve bunaltıcı sıcaklarda nefes almaları için atıl durumda olan yüzme havuzumuzu hizmete sunduk. Kafeterya binası ve çimlik alanı ile yazlık düğün salonu ihtiyacını da karşılamış olduk. Parklarımızın bakımlarını yaparak çocuklarımızın güven içersinde oynayabileceği alanlar oluşturduk. Okullarımızın ve ibadethanelerin bakım onarım çevre düzenlemelerini yaparak öğrencilerimizi ve halkımızı nezih ortamlara kavuşturduk. İlçemize gelen yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlayarak halkımıza hizmet etmeye çalıştık. Bu anlamda boş olan eski belediye hizmet binamızı, öğrenci yurdu olması kiraya vererek öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılamaya katkı sunduk. Caddelerimizin sokaklarımızın düzenlemelerini yaparak modern bir görünüme kavuşmasını sağladık. İlçemizde tek caddemiz olan hürriyet caddesinin alt yapı ve üst yapısı ile çevre düzenlemesi yapılarak modern bir kent havasına kavuşmasını sağladık. Güler yüzlü halkın ihtiyaçlarına cevap veren yönetim anlayışımız ile halkımıza her daim hizmet etme yolunda önemli adımlar attığımız kanaatindeyiz.  

Bizlere sosyal ve kültürel faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Yaşlılarımıza ve ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlarda bulunduk. Yaşlı ve bakıma muhtaç olanlara düzenli olarak görevlendirdiğimiz personellerimizi göndererek temizlik gibi ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Pazar yerimizden ilçe pazarımızın kurulduğu her Cuma günü evlere servisler düzenleyerek halkımızın ulaşımına yardımcı olmaya çalıştık. İhtiyaç sahiplerine kimsesizlerin kimsesi olabilmek adına bütçemiz imkânları doğrultusunda yardımlarda bulunduk. Her sene haziran ayının son hafta sonu üç gün, Kanyon Kültür ve Turizm Festivali düzenliyoruz. Şimdi yeni yaptırmakta olduğumuz ikram aracı ile de cenaze gibi zor günlerde, düğün ve mevlit gibi zamanlar da, Ramazan’da veya özel günlerde yapılacak ikramlarda belediyemizce hizmet vermek için ikram aracı şubat ayı içersinde halkımızın hizmetine girecek.

9 yılda gerçekleştirdiğiniz projelerden hangisi sizin için çok özeldi? Neden?

Hepsi kendi projelerimiz ama en çok ilçemizin tek caddesi olan Hürriyet caddesine yapmış olduğumuz proje. Çünkü yıllardır burada her hangi bir çalışma yapılmamıştı. Vatandaşlarımızın ihtiyacına cevap veremiyordu caddemiz. Biz kısa sürede alt ve üst yapı düzenlemesi ile hem caddemizi yeniledik hem de modern hale getirdik. Ayrıca ilçemizde ikamet eden yaşlı bakıma muhtaç, kimsesi olmayan yaşlılara belediyemiz personelimiz tarafından her ay temizlik yapılması benim için çok önemli.

Yerel yönetimde en çok sıkıntıya düştüğünüz nokta nedir? 

Siyasi nedenlerle ilçemiz için yaptığım projelerin engellenmesi yapılmaması onay almaması bizi çok zorluyor. Hayal ettiklerimizi, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gerçekleştirmekte bu sebeple zorlanıyoruz. 

Son dönemde çok sayıda belediye başkanı görevden alındı. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? 

Seçimlerle görev alan her yönetici, görevi ne olursa olsun yüz kızartıcı bir sucu yok ise sadece secimle gitmelidir. Kişisel Fikrim budur.

Bir özeleştiri yapmanız gerekirse 2009 yılından bu yana gerçekleştiremediğiniz bir proje oldu mu?  

Kanyonlara yaptığımız teleferik projesini tüm çabalarımıza rağmen gerçekleştiremedik. Ulubey Kanyonu sadece Uşak için değil ülkemiz için çok kıymetli bir turizm merkezidir. Yetkililerimizi bize destek olmaya davet ediyorum. 

2018 için dilek ve beklentilerinizi alabilir miyiz?

2018 yılının öncelikle Ulubey’li hemşerilerim olmak üzere tüm hemşerilerimize huzur, barış ve sağlık getirmesini temenni ediyor sayı ve sevgilerimi sunuyorum. Ayrıca bu sene içinde hazırlamış olduğumuz projeleri hemşerilerimin hizmetine açabilmek ve onların tüm ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için uğraş vereceğim.