Yalova Belediye Başkanı: Vefa Salman

Yalova Belediye Başkanı: Vefa Salman

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ile Belediye Türk Dergisi okurları için çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

  Sayın Başkanım, sizi yakından tanıyabilir miyiz?

1965 yılında Yalova’da doğdum. Bursa Erkek Lisesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra,1987 yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni bitirerek iş hayatına atıldım. Yalova’da yayınlanan ikinci günlük gazete olan Yalova Gazetesi’nin kurucularından olup, gazetenin imtiyaz sahipliği ve başyazarlığını 7 yıl sürdürdüm.

İstanbul Veteriner Odası Yalova Temsilciliği, Yalova Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, üç dönem Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifi Murahhas Üyeliği, bir dönem Yalova Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı mütevelli heyeti üyeliği ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin kuruculuğunu, yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinde bulundum.

Uzun yıllar siyasetin pek çok kademesinde etkin görevlerde yer aldım. 2003-2009 yılları arasında iki dönem CHP İl Yönetim Kurulu Üyeliği, 2004-2009 yılları arasında Yalova Belediyesi Meclis Üyeliği ve Grup sözcülüğü yaptım. Yalova Belediye Başkanlığı aday adaylığı başvuru sürecine kadar CHP İl Disiplin Kurulu Üyeliği görevini yürüttüm.

10.02.2014 tarihinde CHP Parti Meclis Kararı ile Yalova Belediye Başkanlığı’na aday gösterildim. 30 Martta ve iptal edilerek yenilenen 1 Haziran seçimlerinde halkımızın teveccühü ile Yalova Belediye Başkanı seçildim.

Yalova Türkiye’nin en hızlı gelişen şehirlerinden biri. Yalova’nın kültürel ve tarihi özelliklerini sizden öğrenebilir miyiz?

Yalova, 847 km2’lik alanı ile ülke yüzölçümünün %0.11’lik kısmını kapsamakta ve bu özelliği ile ülkemizin en küçük yüzölçümüne sahip kenti olmaktadır. Konumu itibariyle üç büyük metropolün arasında yer alırken %60’ı orman ve tüm ilçeleriyle denize paralel olan bir kent. Kısacası maviyle, yeşilin buluşma noktası Yalova. Aradığınız tüm doğal ve tarihi güzellikleri bulabileceğiniz bir kent. Merkez İlçeyle birlikte 6 ilçemiz mevcut. İlçelerimizin tamamının denize kıyısı bulunmakta. Kentimiz 105 km ile denize en uzun kıyısı bulunan illerden bir tanesidir.

Yalova çok özel bir coğrafya ve çok özel lokasyona sahip. Özellikle İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı Yalova. Aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin, Atatürk’ün yazlık başkenti. Ata’nın özel sevgisi olduğu bir kent. Selaniğe benzetmiş Yalova’yı ve yaşamında 270 gece, 313 günle Ankara ve İstanbul’dan sonra ömrünü en fazla geçirdiği yer. “Benim Kentim” demiş Yalova’ya ve Yalova’nın imarı başta olmak üzere ve birçok şuanda gündem olan konuların dahi o zamandan şekillendirmiş. Örneğin Yalova iskelesinden Termal’e kadar yolun iki tarafına çınar ağacı dikerek bir doğa harikası yaratmış.

Burada yabancı devlet adamlarını ağırlamış. Çok önemli kararlara imza atılmış. Türk tarih ve dil kurumu kararı Yalova’da alınmış. Kuran-ı Kerim’in Türkçeleştirilme çalışmaları Yalova’da yapılmış. Çok partili yaşama geçiş kararı yine Yalova’da verilmiş. Serbest halk fıkrasının kurulma kararı Yalova’da alınmış.

Her ilde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evi var ama Yalova’nın şöyle ir özelliği var. Bazı kentlerde iki evi var ama Yalova’da 3 evi var. Termal’de bulunan Yaveren Köşkü, Sadece bir dalı kesilmesin diye 4 metre 80 cm kaydırılan Yürüyen Köşk ve şuanda Atatürk ve Çocuk Müzesi olarak hizmet veren Av Köşkü.

Yalova denilince akla ilk şifalı suları ve kaplıcaları geliyor. Yalova’daki kaplıcalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Geçmiş dönemlerde farklı kültürlerin etkisi altında kalan Termal, özellikle Romalılar döneminde kaplıcalardan dolayı çok ilgi görmüş ve önem kazanmıştır. M.Ö. 2000 yıllarında büyük deprem sonucunda ortaya çıktığı bilinen Termal kaplıcaları 6.yy ‘dan itibaren PYTHİA THERMA _Pythia‘daki kudret ve kuvvet hamamları olarak gösterilmiştir. Bunun nedeni ise, toprak yarıklarında çıkan buhar ve sıcak sudan dolayı burasının bir yeraltı tanrısına ait olduğunun düşünülmesiydi. Özellikle gençlik aşısı yerine geçen Hayat İksiri kaplıca hamamları ilk olarak Kral Constantinus tarafından yaptırılıp, Iustinianos zamanında da restore edilmiştir.

Kaplıcalar, Sultan Abdülhamit zamanında tekrar önem kazanmış ve Ulu Önder Atatürk döneminde son halini almıştır. Atatürk, Termal’e büyük önem vermiş, sık sık dinlenmek üzere Termal’e gelmiş ve burada uzun zaman geçirmiştir. Termal, tarihinin her döneminde bir sağlık ve dinlenme merkezi olarak önemini korumuştur. Osmanlılar zamanında kaplıca suları 1892’de Cemiyet-i Tıbbiye tarafından incelenmiş, suların Aix Les-Bains sularına eşit olduğunun anlaşılması üzerine buraya otel ve hamam yapılmıştır. 1932 yılında Atatürk’ün kazı emrini vermesi ile başlatılan çalışmalar da çeşitli adak stelleri, mezar taşları, bir kilise ve dehliz, Bizans İmparatoru II. Iustinianos (M.S.565-578) monogramı taşıyan sütunlar bulunmuştur.

Kısa sürede 77 projeye imza attınız. Bunlardan hangisi sizin hayal projenizdi, neden?

Yalova; 81 ilden vatandaşımızın yaşadığı, Türkiye’nin en güvenli kenti. 2014 yılında tüm ülkemizin yakından takip ettiği bir seçim süreci sonucunda halkımız her iki seçimde de kentimizin yönetimini bize teslim etti.

Göreve geldiğimizde, 2013 yılı sonu itibariyle Yalova Merkez nüfusu 124 bin kişiydi. 2014’te 127 bin, 2015’te 132 ve 2016 sonu itibariyle bu rakam 137 bin oldu. Bu yılsonu itibariyle de il genelinde yaklaşık 7 bin kişilik bir artış beklenmekte. Tahminimizce bunun yine 5 binlik dilimi merkezde gerçekleşecek. Kısacası 3,5 yıllık süreçte nüfusumuz yaklaşık 18 bin kişi artmıştır. Nisan 2014’te 46 bin olan 77 plakalı araç sayısı bugün 65 bin rakamına dayanmıştır.

Yalova, ortaya konan verilerden de anlaşıldığı üzere her geçen gün daha da büyümekte, dolayısıyla bu büyüme beraberinde hizmet ettiğimiz bölgeyi de genişletmektedir. Hizmet bölgesi ne kadar genişlerse genişlesin bizler ilk gün de söylediğimiz gibi hizmeti kentimizin 13 mahallesine eşit oranda dağıttık. Halkımızla sürekli iç içe olduk. 3,5 yılda ilklere imza attık. Ürettiğimiz projeler sadece ülke içinde değil yurtdışında da örnek alınarak uygulandı. Tüm bu hizmetler çeşitli kuruluşlarca 15 kez ödüle layık görüldü. 3,5 yıllık süreçte rutin belediyecilik çalışmalarının yanı sıra irili ufaklı 161 projeyi hayata geçirdik.

Ben Yalova’ya aşığım. O nedenle yapmış olduğumuz her proje benim için değerli. Kentimize çaktığımız her çivi benim için kıymetli.

2017 YILINDA TAMAMLANAN VE DEVAM EDEN PROJELERİMİZ

Yürüyen Köşk, Köşk Kafeteryası ve Doğu Sahil Bandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kentimize en büyük mirası olan çevre abidesi Yürüyen Köşk’ü öncelikli olarak ele aldık. Gerekli restore çalışmaları sonrasında peyzaj düzenlemesi ve çevre aydınlatması projelerini uyguladık. Köşk’e yakışmayan kafeterya için yeni bir proje ürettik. Anıtlar kurulundan da onay alarak projeyi hayata geçirdik. Yürüyen Köşk’ü içerisinde barındıran doğu sahil bandımız yıllardır atıl vaziyetteydi. İnsanlarımız bu bölgeden sadece gündüzleri faydalanıyor geceleri bu bölgeler madde ve alkol bağımlılarının mesken tuttuğu alan oluyordu. Yapılan çevre düzenlemesi, bisiklet yolu, aydınlatma, baskılı asfalt gibi çalışmalar sonrasında bu bölge bambaşka bir görünüme kavuştu. Halkımız günün her saati buradan faydalanır hale geldi. Sahil bandı üzerinde ring seferi yapan elektrikli otobüste Yürüyen Köşk’e gitmek isteyen vatandaşlarımıza hizmet vermekte.

Türkiye’nin En Büyük Cemevini Tamamladık

Yalova Belediyesi olarak 2017 yılı içerisinde önemli çalışmalarımız oldu. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle ağırlığımız sosyal projeler olsa da yatırıma yönelik önemli projeleri de tamamladık. Yer bedeli de içinde olmak üzere 10 milyon lira harcayarak 3 bin 352 metrekare kullanım alanlı Cemevi ve Kültür Merkezi inşaatını tamamladık. Geçtiğimiz günlerde de protokolünü imzalayarak binayı Cem Vakfına devrettik.

Akıllı ve Çevre Dostu İnkılap Parkı

Kentimize çok farklı amaçla getirilen ama amacı dışına çıkartılarak çürümeye terk edilen İnkılap Vapurunu gerekli izinleri alarak bulunduğu yerden kaldırdık. Yıllardır halkımızın mahrum kaldığı şehrimizin en merkezi bu bölgesine inkılap adını da yaşatarak İnkılap Parkını inşa ettik. Vodafone ile işbirliği yaparak bu parkımıza teknolojiyi entegre ettik. Çevre dostu ve akıllı park haline getirdik. Parkın sulamasından, içerisinde ki çöp kovalarının doluluğuna kadar sistem üzerinden takip yapılabilmekte.

  1. Kapalı Pazaryeri

2016 yılı sonuna doğru temelini attığımız kentimizin 2. Kapalı Pazaryeri çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor. 2018 yılının Mart ayı gibi Adnan Menderes Mahallemizde yapımı süren pazaryerimizi hizmete açmış olacağız. Bildiğiniz üzere Merkez Kapalı Pazaryerinde esnafımıza verdiğimiz tüm sözleri yerine getirmiştik. 2. Pazaryeri de hem halkımıza hem esnafımıza sözümüzdü bunu da birkaç ay içerisinde gerçekleştirmiş olacağız.

Köprülü Kavşak ve Peyzaj Düzenlemeleri

Dörtyolda yapılan köprülü kavşak projesi sonrasında Karayolları ile görüşerek buradaki düzenlemeyi bizim yapmak istediğimizi kendilerine ilettik. Yalova çiçek kenti bir kent. Yalova %60 orman olan bir kent. Bu nedenle Yalova’nın dokusuna yakışan bir proje olmasını istedik. Başarılı bir proje oldu. Buradan geçenlerden tebrik telefonları aldık. Uygulanın detaylarını soran Belediye Başkanlarımız oldu. Kentimize yakışması ve beğeni toplaması tabi ki bizi gururlandırıyor. Yalova’ya gelen misafirlerimiz kentimizin yeşil dokusun ilk andan hissetmeye başlıyorlar. Kent genelinde de yeşilin her tonunun görülmesi adına çalışmalarımız oldu. Tüm caddelerimizde çiçeklendirmelere ve yeşillendirmelere ağırlık verdik.

GOP Caddesi Hak Ettiği Hizmete Kavuştu

Yıllardır atıl bırakılmış olan kaldırımları dahi olmayan Gaziosmanpaşa Caddemizi baştan aşağıya ele aldık. Eksik altyapı ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra caddenin kaldırımlarını oluşturup, asfaltını yeniledik. Daha sonra cadde üzerinde peyzaj düzenlemeleri yaptık. Yol çizgilerini çizdik. Şehir mobilyaları ile caddeye estetik kattık. Göçmen vatandaşlarımızın yoğunlukta olduğu bu mahallemizde cadde üzerine göçü simgeleyen birde anıt yerleştirdik.

Kadın-Erkek Gasilhanesi – Morgunu Ayırdık

Şehir Mezarlığımız içerisinde bir arada olan gasilhane ve morgu dışarıya taşıyarak yeni bir bina yaptık. Burada yıkama yerlerini ve bekletme yerlerini ayırdık. Kadın ve erkek cenazeleri artık ayrı yerlerde yıkanıyor ve bekletiliyor. Bilindiği üzere göreve gelir gelmez mezarlık hizmetlerinin ücretsiz olarak yapılmasını sağlamıştık. Bunun yanı sıra vatandaşlarımız sadece acısını yaşasın biz tüm ihtiyaçlarını giderelim diye servis hizmetinden, ikrama kadar bir çok hizmeti de vatandaşlarımıza ücretsiz olarak vermeye devam ediyoruz.

Belediye Tarihinde İlk Kez Personelimiz İçin Sosyal Tesis Açtık

Yalova Belediyesi kentimizin en büyük ailelerinden bir tanesi. Ancak bu zamana kadar personelimize yönelik bir proje üretilmemiş. Diğer belediyelere gittiğimde sosyal tesislerini görüyordum. Kentimizin en güzel yerine personelimiz için tesisimizi planladık. Zamanla daha da oturacak. Belediye tarihinde bu vesileyle bir ilke imza atmış olduk.

1 Yılda 80 Bin metrekare Parke Yol Yaptık

Daha henüz aday adayı iken halkımıza söz verdim 5 yıllık hizmet süremde yapılmadık yol kalmayacak dedim. Vermiş olduğumuz bu söz doğrultusunda mesai arkadaşlarımla birlikte özverili bir şekilde çalışıyoruz. Sadece 2017 yılında 80 bin metrekare tretuvar ve parke yol yaptık. Buda yaklaşık 10 km’ye tekabül ediyor. Yine 1 yıllık süreçte 27 km stabilize yol yaparken 4 km’de asfalt yol yaptık.

5 Yıllık Hedefe Sadece 15 Bin Metre Kaldı

Yalova’nın altyapısının sorunlu olduğunu ve bu konuda çalışma yapılması gerektiğini göreve geldiğimiz ilk günden beri söylüyorduk. Bu konuda yaptığımız ön çalışma neticesinde kendimize 125 bin metre altyapı yapma hedefi koyduk. Geride kalan 3,5 yıllık süreç sonunda bu hedefimizin 113bin 846 metresini gerçekleştirmiş durumdayız. Hedefe yaklaşık 15 bin metre kaldı. Hedefimizi 2018 yılının ilk çeyreğinde tamamlamış olacağımıza inanıyorum.

Park Sayımız Her Yıl Artıyor

Yalova’nın betonlaşmasını değil, yeşil bir kent olarak kalmasını istiyor ve bunu her yerde dile getiriyorum. Bu nedenle mahallelerimizde uygun olan alanları park, oturma lanları, spor alanları olarak değerlendiriyoruz. 3,5 yılda mevcut park sayımızı ikiye katladık ve 54 yeni parkı hizmete açtık. 100 bin metrekare yeni yeşil alan üretirken kentimiz genelinde farklı çeşitlerde ağırlığı çınar olmak üzere 6000 adet fidan diktik.

Trafik Eğitim Alanı Kullanıma Hazır

Geleceğimiz olan çocuklarımızın kaliteli, bilinçli ve eğitimli bireyler olarak yetişmeleri amacıyla 1200 metrekare alanda Trafik Eğitim Alanını inşa ettik. Çocuklarımızın ergonomisine uygun araçlar ile trafik eğitimi alacakları alan için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Resmi açılışını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz ve öğrencilerimiz bu alanda eğitim görecekler.

Her Mahalleye Çeşme ve Büstler

Geçmişin nostaljisini bugünde de yaşatmak adına her mahallemize uygun alanlara mahalle çeşmeleri yaptık. Mevcut olan hayırseverlerce daha önce yapılmış olan çeşmeleri onardık. Türk tarihine önemli hizmetleri bulunan ve kentimizdeki mahallelere isimlerini veren büyüklerimizin büstlerini yaparak bu mahallelerimizde uygun yerlere koyduk.

Amatör Spor Kulüpleri Evi Hızla Devam Ediyor

Adnan Menderes Mahallemizde Çocuk Tiyatrosunun arka tarafından yapımı devam eden Amatör Spor Kulüpleri Evi 2018 yılında hizmete girecek. 1600 metrekare kullanım alanı olacak olan bina içerisinde Futbol İl Temsilciliği, Sicil Lisans Bürosu, TÜFAD Yalova Şubesi, Faal Hakemler Derneği, Saha Komiserleri Derneği, Spor Müzesi, Konferans Salonu ve Fitness Salonu yer alması planlanmakta.

Maaş Ödeyemez Diyorlardı

2017 yılı sonu itibariyle hizmet süremizin 3,5 yıllık kısmını geride bırakmış olacağız. 2014 yılında halkımızın aklını bulandırmak adına yapılan kara propagandalarda bunlar değil hizmet üretmeyi 2 ay sonra belediye çalışanlarının maaşını ödeyemezler diyorlardı. Çok şükür 42 ay oldu tüm personelimizin maaşını tıkır tıkır ödüyoruz. Birikmiş emekli ikramiyeleri vardı onları ödedik. Birikmiş işçi alacakları vardı onları da ödedik. Maaşları ödediğimiz gibi halkımıza hizmette ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile sürdürdüğümüz hizmetlerimiz çok şükür vatandaşlarımızdan da büyük takdir görüyor. 2018 yılı Yalova’mız için daha da hareketli bir yıl olacak. Devam eden projelerimiz hizmete girecek ve tabi ki bu süreçte yeni projelerimiz start alacak. Kısacası Aşk ile bu dünyanın cenneti Yalova’ya örnek projeler sunmaya devam edeceğiz.

Sivil Toplum kuruluşları Yalova’da aktif olarak faaliyet gösteriyor. Yerel yönetimin STK’larla ortaklaşa yürüttüğü çalışmaları öğrenebilir miyiz?

Yalova, STK’lar ve Dernekler açısından oldukça zengin bir kent. Yalova Belediyesi olarak hiçbir siyasi kaygı gözetmeksizin tüm STK ve Dernekler ile iyi diyaloglar içerisindeyiz. İmkanlarımız dahilinde birlikte çalışmalar yapıyor, kendilerini destekliyoruz. Örneğin; Roman Vatandaşlarımızın kurmuş olduğu Genç Romanlar Federasyonu sosyal sorumluluk adına önemli çalışmalar yapıyor. Bizlerde bu konuda kendilerine destek olmaya özen gösteriyoruz.

Kardeş şehirler hakkındaki görüşlerinizi ve yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?

Yalova Belediyesi’nin şuan 20 adet kardeş şehri bulunmakta. İlişkilerimiz 1969 yılına dayanmakta. İlk kardeş şehir ilişkisi 1969 yılında Almanya’nın Bad Godesberg kenti ile kurulmuş. 19 Temmuz Yalova’nın düşman işgalinden kurtuluşudur. Bu vesileyle düzenlenen organizasyonlara kardeş şehirlerimizde davet edilir. Göreve geldikten sonra bende 20 Temmuz’u kardeş şehirler günü olarak ilan ettim ve her yıl 20 Temmuz’da kardeş şehirlerimizi kentimize davet ediyoruz. Bunun yanı sıra 2016 yılında 10 bin 500 metrekarelik alanda Yalova’nın en büyük parkını yaptık. Bu parkın adını da kardeş şehirler parkı koyduk. Kardeş şehirlerimizin bayraklarını, isimlerini ve onlara ait bazı objelere burada yer verdik. Açılışını da 1 Eylül Dünya Barış Gününde gerçekleştirdik.

Bizlere sosyal ve kültürel faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Göreve geldikten sonra mevcut tüm kültür merkezlerimizde restorasyon çalışması gerçekleştirdik. Sosyal hayatın daha da hareketlenmesi adına yürütülen çalışmalar destek olduk. Her ay düzenli olarak kültürel faaliyetler düzenliyoruz. Çocuklarımız her hafta bir etkinlikle mutlaka buluşturuyoruz. Kışın salon, yazında açık hava etkinlikleriyle yılın 12 ayı kentimizde dolu dolu yaşanmakta.

Pozitif ayrımcılık ilkesiyle hizmet veriyorsunuz. Yaşlı, hasta ve engellilere yönelik projelerinizi öğrenebilir miyiz?

Sosyal demokrat belediyecilik gereği bu konuda göreve geldiğimizden beri önemli projeler ürettik. Kadın Aile Hizmetleri Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Umut Merkezlerimiz vasıtasıyla, yaşlı, hasta ve engelli vatandaşlarımızın daima yanındayız. Yalova’yı engelsiz kent yapmak için önemli çalışmalar yaptık. İşe ilk önce kendi binalarımızdan başladık. Engelli vatandaşlarımız belediyemize ait tüm tesislere hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan rahatlıkla gelebilmekte. Engelsiz parklar yaptık. 2 tane engelsiz plajı açtık. Bu konuda ülkemizdeki ilkler arasındayız. Engelsiz Cafeyi açtık. Çölyak Mutfağını hayata geçirdik. İhtiyaç sahiplerine akülü araçlar temin ettik. Evlere kuaför hizmetimiz var. Saklamıyorum Paylaşıyorum projemiz ile ihtiyaç sahiplerine giyecek ve ev eşyası desteği sağlıyoruz. Bu konuda örnek projeler üretiyoruz.

Sayın başkanım bir özeleştiri yapmanız gerekirse 2014 seçimlerinde Yalovalılara bulunduğunuz vaatlerden hangilerini gerçekleştirdiniz, hangi projelerinizi hayata geçiremediniz? Neden?

2014 yılından bugüne kadar başta da belirttiğim gibi irili ufaklı 161 proje üretmişiz. Bunlar rutin işlerin dışında yaptıklarımız. Stretajik plana baktığımızda vermiş olduğumuz her sözü neredeyse yerine getirmiş bulunmaktayız. Yalova’nın kongre turizmine yönelik bir merkez olması konusunda çalışmalarımız halen devam ediyor. Bu konuda yatırımcılar için almış olduğumuz kararlar var ancak bizimde yapmayı planladığımız tesisler var. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor.

2018 yılı için beklenti ve dilekleriniz nelerdir?

2018 yılının ülkemiz başta olmak üzere, tüm insanlığa kardeşlik, barış ve huzur getirmesini dilerim. 2018’in Sevgi ve saygının hiç eksik olmadığı, birlik ve beraberliğimizin perçinlendiği bir yıl olması temennisiyle herkesin yeni yılını kutlarım. Sevgi ve saygılarımla