SİVAS BELEDİYE BAŞKANI SAMİ AYDIN

SİVAS BELEDİYE BAŞKANI SAMİ AYDIN
  • Uzun yıllardır başkanlık görevinizi sürdürüyorsunuz. Sizin döneminizden itibaren Sivas’ta neler değişti?

Göreve gelmeden önce Sivas’ta bir belediye başkanının yapacağı hizmetler, park, asfalt ve su ile sınırlıymış gibi bir algı vardı. Bu algının bilinçlerde ne kadar yerleşmiş olduğu 2004 yılında adaylık sürecindeyken vaat etmiş olduğumuz projelere hayal olarak bakılmasından da anlaşılıyordu. Biz Mısmılırmak’ı ıslah edip Aksu’yu yapacağız dediğimizde, Sivas halkının çoğunluğu ‘olur mu acaba’ diye düşünürken, diğer adaylar ise bizi hayalperest olmakla nitelendirdi. Biz göreve geldiğimizde rutin belediye hizmetlerinin dışına çıkarak hem vaat ettiğimiz projeleri, hem de vaat etmediğimiz; Kent Meydanı düzenlemesi, bölge parkları, mesire alanları, (Paşabahçe bu konuda Türkiye’de sayılı mesire alanlarındandır) şehir içi taşımacılıkta bir devrim yapıldı.  Yani bu örneklerde anlatmak istediğim; bu şehir için ilk hedefimiz büyük bir projeyi hayata geçirerek belediyecilikte hizmet çıtasını yükseltmekti… Bugün de aynı hedefle büyük düşünerek büyük projeler hayata geçirmeye devam ediyoruz. Yani belediyecilik açısından baktığımızda bizden önce sadece rutin belediyecilik hizmetleri yapılmaya çalışılıyordu. Şimdi ise şehrin güzelleşmesi için üretilen projeler bir bir ortaya konularak Sivas daha yaşanılabilir bir il konumuna geldi.

  • Sivas turizm açısından da oldukça dikkat çeken bir şehrimiz. Yerli ve yabancı turisti kente çekmek için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Sivas’a değer katan birçok projeye imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Ancak iki proje var ki Sivas’ı adeta şahlandıracak, Sivas turizmini doğrudan etkileyecek. Birincisi Kale Projesi; bu projede kale etrafına eski Sivas evlerinden oluşan içerisinde, arastalar, bedestenlerin ve şehir kimliğini kültürünü yansıtan el sanatlarının tekrar hayat bulacağı bir alan haline getireceğiz. İkincisi ise asırlardan beri akan ama bir türlü faydalanılamayan Kızılırmak. Bu devasa proje Eğri Köprü ve Kesik Köprü arasında yaklaşık 8 km uzunluğunda, 300 m. Kuzey sahil şeridi ve 300 m. Güney sahil şeridi olmak üzere 5.000.000 (beş milyon) m2’lik alan belediyemiz tarafından tek parça halinde tasarlanmış ve projelendirilmiştir.

Tarihi kültürü lezzetleri ile her ilimizde ayrı-ayrı güzellikleri bulmamız mümkün bu ülkede… İşte Sivas’ta bu cennet vatanın gezilesi görülesi ve yaşanılası bir şehri.

Sivas tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ile turistlere birçok tatil olanakları sunmaktadır.

Paşabahçe’nin doğa turizmine kazandırılması yönünde önemli bir adım olan Yamaç Evleri, kamuoyunda Hobbit Evleri olarak gündeme gelmişti. Bu evlerden 6 tanesini tamamladık. Bu dönem içinde burayla ilgili hedefimiz 25’e tamamlamak. Burası kullanıcılarına farklı bir tatil fırsatı sunacak. Mükemmel doğa manzarasıyla apart otel şeklinde yaz-kış hizmet verecek. Vatandaşların da ilgisi oldukça yoğun.

 

  • Sivas’ı özellikle beyaz perdede çok sık görmeye başladık. Şehrinizi bu kadar özel kılan ve sinema sektörünün markajında olmasını sağlayan özellik nedir?

Tarihi kültürü lezzetleri ile her ilimizde ayrı-ayrı güzellikleri bulmamız mümkün bu ülkede… İşte Sivas’ta bu cennet vatanın gezilesi görülesi ve yaşanılası bir şehridir Sivas… Sivas tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ile turistlere birçok tatil olanakları sunarken özellikle kendine has şivesi ile film sektörünün de ilgisini çekmeyi başarmış bir şehir.

  • Sivas yakın zamanda Aquapark’ına kavuşacak. Proje hakkında bilgi verir misiniz?

Su ve su oyunlarını içerisinde barındıran Aquapark ve Sosyal Tesisler, Sıcak Çermik’te yapılacak. 15 bin metrekare olarak projelendirilen eğlence merkezi hem kadınlar hem de erkekler için olmak üzere iki tesisten oluşacak. İçerisinde yüzme havuzları, fin hamamı, sauna, tuz odası, su kaydırakları ve su oyunlarının bulunduğu alanlar da olacak.

Sıcak Çermikteki mevcut market ve fırın da bu proje kapsamında tekrar yenilenecek. Çocuk oyun alanlarının da yapılacağı projede; otopark, kafeterya ve restoran hizmetleri de verilecek. Aquapark ve Sosyal Tesislerin yapımını bir yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz.

  • Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da ülkemizde hain darbe girişimi gerçekleşti. Türkiye tüm zorluklara göğüs gelerek bu dönemi atlatmayı başardı. Neler söyleyeceksiniz?

15 Temmuz süreci; ipleri dış güçlerin elinde olan 40 yıllık sinsi bir yapının ülkemizi işgal girişimiydi. Bu konu üzerine söylenecek çok söz var, ancak yapılan hainliği, kalleşliği anlatacak bir kelime bulamıyorum. Bu süreç, hem bizi derinden yaralayan, hem de birliğimizi, beraberliğimizi, ortak değerlerimizi hatırlatan bir dönemdi. 79 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerektiği zaman ülkesine, bayrağına, demokrasisine, seçtiklerine nasıl sahip çıkılması gerektiğini en iyi şekilde gösterdi. Herkese çok teşekkür ediyorum. Bu ülkenin gençliğinden endişe edenler vardı. Bu ülkenin siyasî çekişmelerinden dolayı bir araya gelmesinden endişe edenler vardı, ama 15 Temmuz bu milletin mayasının temizliğini ortaya çıkardı. Bu ülkenin çocuklarının sütleri temiz, özellikle annelere teşekkür ediyorum. Çanakkale bizim için büyük bir gurur, Sakarya Savaşı bizim için büyük bir gurur… 15 Temmuz’da bunlardan farklı olan bir şey vardı, o savaşlarda cephede olan erkeklerdi. Ancak 15 Temmuz’da cephede olan sadece erkekler değildi. 15 Temmuz’da tankların önünde duran kurşunlara göğüs geren hanımlarımız vardı, annelerimiz vardı hepsine saygılarımı, selamlarımı iletiyorum. Çanakkale ruhunu tekrar bizlere yaşatan aziz milletimize çok teşekkür ediyorum.

  • Belediye başkanının başarılı olmasını sağlayan en büyük etken nedir?

Bir belediye başkanının başarılı olabilmesinin arkasındaki en büyük etken bana göre kararlı olmasıdır. Ürettiğiniz projeyi doğru olduğunu bildiğiniz halde bir kısım çevrelerin tepkisini alma korkusu yaşarsanız, şehriniz için gerekli olan projeyi hayata geçirememiş olursunuz. Dolayısıyla inandığınız projelerin arkasında durmalı ve kararlılıkla uygulamalısınız.

 Sağlıklı yaşam ve spora yönelik yaptığınız projeler var mı?

Sivas belediyesi olarak her zaman insana dayalı insan odaklı projeler ürettik. Sağlıklı bir toplum oluşturabilmek için ürettiğiniz her projede bunu dikkate almak zorundasınız. Şehirde yaşayan vatandaşların sağlığını doğrudan ilgilendiren içme suyu, bana göre belediye hizmetlerinin en başında yer alması şart. Biz bu konunun hiç peşini bırakmadık desek yeridir. Suyla ilgili sürekli çalışmalarımız oldu. İlk göreve geldiğimiz dönemde suları üç günde bir kesilen tankerlerle mahallelere su taşınan bir şehir teslim almıştık. İlk icraatımız da buna yönelik oldu. Eskimiş vanalar işlevini yitirmiş, asbest borular hastalıklara davetiye çıkarır durumdaydı. Bu asbest boruları POLİETİLEN denilen daha dayanıklı ve daha sağlıklı borularla değiştirdik. Yeni arıtma tesisi yapıldıktan sonra vatandaşlar daha sağlıklı içme suyuna kavuştu. Birinci dönemimizde altyapının büyük kısmını değiştirdikten sonra bu dönem de aynı kararlılıkla çalışmalarımızı devam ettirdik ve şehrin yüzde seksen oranında içme suyu borularını değiştirdik. Klor ile yapılan arıtma sistemi tamamen değiştirerek daha sağlıklı, yeni nesil arıtma sistemi olan HİPOKLORİT sistemine geçtik. Sivas, Türkiye’nin en sağlıklı suyunu içiyor.

Yine bu dönemde hem gençlerimizi kötü alışkanlıklardan korumak hem de iyi birer sporcu olmaları amacıyla her yıl yaz spor okullarını açıyoruz. Şehrimizden her yaştan çocuğun Karate, Okçuluk, Futbol, Sayokan, Voleybol branşlarında eğitim alması sağlanıyor. Bu eğitimlerin büyük bir kısmı Muhsin Yazıcıoğlu spor kompleksinde gerçekleştirilirken her yıl 2000’i aşkın sayıda çocuğun sağlıklı bireyler olarak yetişmesine katkı sağlıyoruz. Hem beden gelişimleri hem de psikolojik gelişimeri için yapılan faaliyetler neticesinde bireysel sporlarda Türkiye derecesi alan çocuklarımız Futbol ve Voleybol gibi takım oyunun olduğu kendi yaş kategorilerinde de değerli başarılara imza atıyorlar.