Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı Anlatıyor

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı Anlatıyor

“Kentsel Dönüşüm hemşehrilerimin % 100 desteğiyle devam ediyor”

“Bağcılar’da Kentsel Dönüşüm Projesi emin adımlarla ve hemşehrilerimin de % 100 desteğiyle devam ediyor. Bu kapsamda yeniden yapmak üzere yıkım çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Yıktığımız binaların yerine asansörlü, otoparklı ve yeşilin hakim olduğu konutlar inşa ediyoruz.”

Sizi tanıyabilir miyiz?

1965 Yılında Giresun’un Bulancak ilçesinde dünyaya geldim. Çocukluğum ve gençliğim Bağcılar’da geçti. Bu ilçede çok iyi arkadaşlıklar ve dostluklar kurdum. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1990 yılında mezun oldum. Refah Partisi’nin Bağcılar Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüttüm. 1999 ve 2004 Yerel Seçimleri’nde belediye meclis üyesi seçildim. Aynı dönemlerde başkan yardımcılığı ve başkan vekilliği görevlerinde bulundum. Kurucu Belediye Başkanımız Sayın Feyzullah Kıyıklık’ın milletvekilliği adaylığı için 11 Mayıs 2007 tarihinde istifa etmesinin ardından Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Belediye Başkanı seçildim. Bu görevi 2 yıl yürüttükten sonra Bağcılarlıların teveccühüyle 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde ilçedeki her iki seçmenden birinin oyunu alarak Belediye Başkanlığı görevine devam ettim. 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde de hemşehrilerimin teveccühüyle Bağcılar Belediye Başkanlığı görevine yeniden seçildim.

Bağcılar Belediye Başkanlığı görevimin yanı sıra Bağcılar Amatör Spor Kulüpleri Birliği Başkanlığı, Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcılığı, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi’nin (WALD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG- MEWA) Saymanlığı görevlerini yürütüyorum. Evli ve dört çocuk babasıyım.

Bağcılar’daki bulunan THY Sitesi’nde kentsel dönüşüm kararı alındı. Yeni oluşacak sitede nasıl yenilikler göreceğiz?

Bağcılar’da Kentsel Dönüşüm Projesi emin adımlarla ve hemşehrilerimin de % 100 desteğiyle devam ediyor. Bu kapsamda yeniden yapmak üzere yıkım çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Yıktığımız binaların yerine asansörlü, otoparklı ve yeşilin hakim olduğu konutlar inşa ediyoruz. Proje kapsamında 15 Temmuz Mahallesi’ndeki THY Sitesi’nde bulunan 12 binadaki 444 bağımsız birimin yıkımını geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirdik. Toplam 17.391 metrekarelik bir alana kurulacak olan sitede 12 katlı 10 blokta 696 daire ile 9 dükkan bulunacak. 705 araçlık otoparkın da hizmet vereceği THY Sitesi’nde sosyal donatı alanı olarak parklar, açık spor sahaları, yüzme havuzu, Türk Hamamı, sauna ve buhar odaları ile çocuk oyun alanı da olacak.

 

Hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Bağcılar’da başta eğitim, sağlık, spor olmak üzere hemen her alanda projeleri kısa sürede hizmete sunuyoruz. Eğitim alanında çalışmalarımız devam ediyor. 13 okulun inşaatı devam ediyor. Bu okulların tamamlanmasıyla birlikte ilçemize 232 derslik daha kazandırmış olacağız. Böylece resmi ve özel okullardaki 3342 olan derslik sayımız toplam 3574 olacak. Tekli eğitime geçmek için yeni okul projelerini hazırlayarak kısa sürede hizmete sunuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız ve İstanbul Valiliğimiz ile birlikte hayırseverlerin de katkısıyla başlattığımız okul inşaatları tüm hızıyla devam ediyor. İlçemize ayrıca 26 okul arsası daha kazandırdık. Bunlarla birlikte inşallah hükümetimizin hedeflemiş olduğu tekli eğitime geçen ilk ilçelerden birisi olacağız. Üniversite şehri olma yolunda da hizmetlerimiz devam ediyor. Kemerburgaz Üniversitesi Kampusu ile Medipol Üniversitesi Hastanesi eğitim alanında hizmet veriyor. Üçüncü olarak da Beykent Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Otomotiv Bölümü de eğitim hayatına başladı.

“ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLÜYOR”

Cumhuriyet’in 100. Yılını kutlayacağımız 2023 yılında Bağcılar tramvay ve metro hatlarıyla ulaşım meselesini tamamen çözmüş olacak. 2006 yılında Bağcılar – Zeytinburnu Cadde Tramvayı, 2013 Temmuz ayında da Olimpiyatköy – Başakşehir – Bağcılar Kirazlı  Metro Hattı hizmete alındı. Önümüzdeki yıllarda Bağcılar ilçemize 7 metro ile 2 tramvay hattı hizmet verecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a ilçemize sunulan hizmetlerdeki katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bağcılar, Avrupa otobanı ve havaalanı aksı üzerinde bulunuyor. Kentsel dönüşüm ile de otopark meselesi çözülmüş olacak. İSTOÇ, MASSİT, OTOCENTER, AUTOMALL ile Bağcılar, İstanbul’da çok önemli bir yerde bulunuyor. Kentsel dönüşümün ardından ulaşım meselesinin de çözüleceği ilçemizin vizyon hedefi, “Kongre ve Ticaret Şehri Bağcılar”. O yüzden “Yeni Gelecek Bağcılar” diyoruz.   Ayrıca yeni belediye hizmet binamızın inşaatı tüm hızıyla sürüyor.

“İSTANBUL’UN EN ŞIK MEYDANLARINDAN BİRİSİNİ İNŞA EDİYORUZ”

Günümüzde artık ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Dünyada şehirler sokaklarıyla, caddeleriyle ve meydanlarıyla konuşuyor ve konuşuluyor. Şehrin meydanlarının öneminden hareketle başlattığımız Bağcılar Meydan Projemiz’in inşaatı devam ediyor. Proje kapsamında yine yeraltına 1.164 araçlık otopark inşa edeceğiz. Meydanımız 55 bin m2 olacak. Çevrede meydana bakan binalar da aynı kat ve siluette olacak. Bağcılar Meydanı tamamlandığında İstanbul’un en önemli ve en şık meydanlarından birisi olacak. Yeni park ve bahçe inşaatlarımız devam ediyor. Prestij Caddeleri kuruyoruz.

Bağcılarlı kadınların sosyal yaşamda yerini alması, meslek öğrenmesi ve iş sahibi olması amacıyla kurslar açıyorsunuz. Birçok kursiyer de kendi iş yerini açtı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bağcılar Belediyesi olarak ilçemizde yaşayan kadınların sosyal yaşama katılımını sağlamaya yönelik olarak Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’ni hizmete sunduk. Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yaparak 50’den fazla branşta kurs veriyoruz. Kadınlar merkezimizde, hem meslek öğreniyor hem iş sahibi oluyor. Merkezde kursiyerler takı tasarımı, kurdele nakışı, nikah şekeri yapımı, çiçek tasarımı, aşçılık ve pasta, resim, yağlı boya tablo gibi daha bir çok alanda eğitim alıyor.  Kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerler son birkaç yıl içerisinde sağlık, çocuk gelişimi, aşçılık ve pastacılık, bilgisayar ve muhasebe gibi alanlarda iş sahibi oldular. Bu kursiyerlerden 235’i değişik firmalarda çalışıyor. Yine, 265 kursiyer ise evlerinde yaptıkları ürünleriyle ailelerine maddi katkıda bulunuyor. Merkez’de 2016 yılı içerisinde açılan 5 KOSGEB Kursu’ndan toplam 138 kursiyer aynı yıl açılan 10 İŞKUR Kursu’ndan 181. 93 Halk Eğitim Kursu’ndan ise 1893 kursiyer mezun oldu. Örgü Kursu öğrencileri de sponsor firmanın malzemeleriyle ürettikleri ürünlerini satarak evlerine gelir sağlıyor. Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde 1.407 kursiyer değişik branşlarda kurs görüyor.

Bedensel engelliler için Rob adlı robot eşliğinde eğitim vererek güzel bir projeye imza attınız. Projenin detayları hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi ile birlikte yine örnek bir projeyi hayata geçirdik. Çalışmaya, Türkiye’de bir benzeri olmayan Engelliler Sarayımız ile İTO Özel Eğitim Merkezi ev sahipliği yaptı. Kontrollü akademik çalışma kapsamında özel seçilen 8 otizmli öğrenciye öğretmenler Rob adlı robot eşliğinde, 8’ine de robot olmadan eğitim verdi. Çocukların robotlu eğitim sayesinde birbirleriyle daha kolay iletişim kurduğu belirlendi. Öğretmenin öğrenciye 1 ayda öğrettiğini robot ile yapılan eğitimle 2 ya da 3 haftalık sürede öğretiliyor. İç yazılımını ve kodlamasının İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Merkezi öğretim üyeleri ve öğrencilerince yapılan “Rob” adlı robot öğrencilerin hızlı eğitimine büyük katkı sağladı. 150’ye yakın otizmli çocuğun da kurs gördüğü Engelliler Sarayı da robotik eğitimin farklı ortamlarda etkilerinin belirlenmesinde önemli rol oynadı. Öğrenciler robotla dans ediyor ve birlikte şarkı söylüyor. Altı ay süren çalışma neticesinde eğitimde elde edilen sonuçlar değerlendirilerek bilimsel makale hazırlanacak.

Hayvanlara karşı olan hassasiyetiniz herkes tarafından biliniyor. Hizmete sunduğunuz Bağcılar Belediyesi Hayvan Barınma ve Müşahade Merkezi onlarca hayvana yuva oldu. Birçoğu da sahiplendirildi. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ecdadımız tüm canlılara karşı hassasiyet göstermiştir. Biz de buradan hareketle dinimizin gereği olarak hayvanlara karşı üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Onların yaşam mücadelesine katkı sunuyoruz. Geçtiğimiz kış ayları çok şiddetli geçti. Yoğun kar yağışı ve tipi günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Ekiplerimiz, ilçede yaşayan sokak hayvanlarının beslenmesi için açık alanlara, park ve bahçelere kedi ve köpek maması ile kuşyemi bıraktı. İlçemizde 10 yıl önce hizmete sunduğumuz Bağcılar Belediyesi Hayvan Barınma ve Müşahede Merkezi’nde sokak köpekleri ile kedilerin bakımı ve tedavisini yapıyoruz. Hayvan Barınağı’nda 400 metrekarelik kapalı alan ile bitişiğinde de 400 metrekarelik açık alan hizmet veriyor. Sağlıklı kapalı alanın zemininde nem ve rutubet tutmayan plastik paletler bulunuyor. Açık alan ise hayvanların güneşlenmesi ve gezmesi için kullanılıyor. Barınakta yine iki gölgelik olmak üzere 15 adet kulübe yer alıyor. Köpeklerin günlük bakımını iki veteriner, veteriner teknikeri ve altı bakıcı olmak üzere toplam dokuz personelimiz yapıyor. Hayvanların sağlık durumu da düzenli olarak kontrol ediliyor. Muayene sırasında hastalık olduğu tespit edilen hayvan bakıma alınarak aşısı yapılıyor ve ilaç tedavisi başlatılıyor. Köpeklerin günlük bakımı her sabah saat 09.30 ve 10.30 öğleden sonra da 15.30 ile 16.30 arasında yapılıyor.  Son bir yıl içerisinde 2750 hayvanın aşısı yapılırken, 250 yaralı ve hasta kedi ile köpeğin tedavisi yine ekiplerimizce gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız ortak çalışma kapsamında 80 köpek kısırlaştırıldı. Bunun yanı sıra 320 hayvan da sahiplendirildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çok farklı bir etkinliğe imza atarak 23 öğrenciye helikopter turu yaptırdınız. Bu proje nasıl ortaya çıktı? Gelen tepkiler nasıl oldu?

Helikopter gezisi projemizi çocuklarımızın tarihi ve turistik mekanlara ev sahipliği yapan şehrimizi en iyi şekilde tanıması ve farklı bir gün yaşaması amacıyla hizmete sunduk. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndaki helikopter gezi programımızı önceki yıllarda Başkan’la Süper Gezi adıyla gerçekleştirdik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada bir ilk. Bağcılar Belediyesi olarak çocuklarımızı bu güzel günlerinde yalnız bırakmıyoruz. Onlar için özel programlar düzenliyoruz. Birlikte 23 Nisan’ı coşkuyla kutluyoruz. Bu yıl da 9 ülkeden öğrencilerin katıldığı 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’nin yanı sıra Engelliler Sarayı’nda 23 Nisan Özel Etkinlik Programı gerçekleştirdik. Helikopter gezisi programımız da ilgi gördü. Etkinliğimizin bu yılki konusu hain 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Bağcılar’da eğitim gören 85 bin ilkokul ve ortaokul öğrencisi Başkan’la Süper Gezi 15 Temmuz ve Demokrasi Nöbetleri adlı çizgi roman formatındaki kitabı okudu. Kitabı okuyan öğrencilerimiz arasından 23 şanslı yavrumuzu noter huzurunda yapılan çekilişle belirledik. 23 Nisan’da çocuklarımızla birlikte helikopter gezisi yaptık.  Haliç sahilinden itibaren yükselen helikopter ile FETÖ mensubu üniformalı hainlerin saldırıda bulunduğu Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü başta olmak üzere kurum binalarını gördüler. Yine, Sultanahmet, Ayasofya ve Süleymaniye camileri ile Topkapı Sarayı gibi dünyaca ünlü tarihi ve turistik mekanları görme imkanı da buldular. Çocuklarımız ve aileleri de helikopter gezisi programımızdan çok ilgi gösteriyor. Onlar için de güzel bir deneyim oluyor.

Gençlere ikinci gençlik merkezi müjdesi verdiniz. Belirlediğiniz bir tarih var mı?

Bildiğiniz gibi Yıldıztepe Mahallesi’nde hizmete sunduğumuz Bağcılar Belediyesi Gençlik Merkezimiz 15-28 yaş arasındaki gençlerimize hizmet veriyor. Merkezde uzman eğitmenler eşliğinde gençlere  tiyatro, müzik, sosyal medya, fotoğrafçılık, basketbol ve voleybol başta olmak üzere bir çok branşta eğitim veriliyor. Sinema salonunun da yer aldığı merkezde kursiyerler ayrıca, bowling, bilardo ve masa tenisi gibi sosyal aktivitelerden de faydalanıyor.  Gençlerimizin, Merkezimize gösterdiği ilgiden memnunuz. İkinci Gençlik Merkezimizin proje çalışmaları da devam ediyor. Komplekste yurt binaları ile otopark da bulunacak. Bu anlamda İstanbul Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a projeleri hizmete sunmamıza verdiği katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Spordaki başarınız artık uluslararası. Özellikle engelli sporcular olimpiyatlarda kazandıkları madalyalarla isimlerini duyurdu. Bu başarıyı elde etmeleri için ciddi bir programa girmeleri gerekiyor. Sizin bu sağladığınız destekler hakkında neler söylemek istersiniz?

Bağcılar Belediyesi olarak kurduğumuz Engelliler Spor Kulübümüz’de önemli sporcular yetişmesine katkı sağlıyoruz.  Atletizm Takımımız ile Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız başarıdan başarıya koşuyor. Türkiye tarihinde ilk defa Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya İkinciliğini Bedensel Engelliler Atletizm branşında yarışan sporcularımız elde etti. Basketbol 1’inci Lig’nde 2015-2016 sezonunda mücadele eden Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız da Süper Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Bağcılar Belediyesi olarak bu sporcularımızın kondisyon ve antrenmanlarını yapabilmeleri için Türkiye’de ilk defa Engelliler Sarayımızda Paralimpik Spor Salonu’nu hizmete açtık. Sporcularımızın malzemelerini karşılıyoruz ve ulaşımlarını da servislerimizle sağlıyoruz.